AktuelnoDogađajiOstaloSport

Odlična igra i pobjeda reprezentacije Bosne i Hercegovine protiv Finske

Večeras je na stadionu Bilino polje u Zenici odigrana nogometna utakmica između reprezentacije Bosne i Hercegovine i reprezentacije Finske u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Naša reprezentacija je uz odličnu igru i uz veliku podršku domaćih navijača pobijedila Finsku rezultatom 4:1.

Selekcija Bosne i Hercegovine je noćašnju utakmicu dočekala u ne tako sjajnoj atmosferi. Nakon poraza od Armenije učinilo se da su snovi o Evropskom prvenstvu daleko. Selektor Robert Prosinečki je podnio ostavku, koju je kasnije ipak povukao. Zbog toga, pobjede u večerašnjem i u narednim susretima se nameću kao imperativ.

Selektor Bosne i Hercegovine je nekoliko dana pred susret ostao bez najboljeg igrača i kapitena reprezentacije Edina Džeke, koji je doživio dvostruki prelom jagodične kosti, te će odsustvovati određeni period sa terena. To je bio dodatni udarac za našu reprezentaciju. Međutim, svi nogometaši koji su večeras nastupili su ostavili srce na terenu i zasluženo slavili.

Prosinečki je za večerašnju utakmicu “promiješao karte”, tako da su na štoperskim pozicijama odigrali Kovačević i Bičakčić, dok se na desnom beku nalazio povratnik u reprezentaciju Zoran Kvržić. Desnog beka odigrao je Sead Kolašinac. U sredini su se našli još jedan povranik u tim Elvis Sarić, Gojko Cimirot i kapiten Miralem Pjanić. Mladi Amer Gojak je također zauzeo svoje mjesto u prvih 11, i ovaj mladi igrač polahko postaje neizostavnim članom prve postave. Poziciju Edina Džeke je zauzeo Armin Hodžić, također povratnik u reprezentativni dres, dok se na desnom krilu standarno nalazio Edin Višća.

Bosna i Hercegovina je odlično otvorila utakmicu. Agresivnim presingom preko cijelog terena stvarali su paniku u odbrani Finske. U prvih pola sata igre posjed lopte je bio 66% u korist naše reprezentacije. Finska se uglavnom u prvom poluvremenu bazirala na odbranu postavljenu u “dva bloka” i kontranapade.

U 18. minuti Robert Prosinečki je morao izvršiti prislinu izmjenu zbog povrede Edina Višće, kojeg mijenja povratnik u ekipu Izet Hajrović. Hajrović je deset minuta nakon ulaska postigao prvi gol na utakmici za vodstvo reprezantacije Bosne i Hercegovine. U 37. nakon što je jedan igrač Finske igrao rukom u kaznenom prostoru sudija Kruzliak pokazuje na bijelu tačku, a siguran realizator bio je Miralem Pjanić.

Drugo poluvrijeme Finska je otvorila mnogo bolje, agresivnije, te stvarajući pritisak na zadnju liniju Bosne i Hercegovine je uspjela doći do određenih šansi, ali je gol Šehića ostako netaknut. Svoj drugi gol na utakmici, fantastičnim udarcem, postigao je Miralem Pjanić u 58. minuti utakmice.  U 73. minuti na 4:0 povisio je Armin Hodžić. Samo pet minuta poslije Joel Pohjanpalo je postigao utješni pogodak za Finsku.

U utorak naredne sedmice Bosna i Hercegovina igra utakmicu protiv uvijek neugodne Grčke. Međutim, ukoliko naši igrači budu dovoljno motivirani i ukoliko ponove pristup iz večerašnje utakmice, imamo se ćemu nadati.

Za Dijaspora.org piše: Alen Borić