AktuelnoOstalo

Švicarska: Šest preporuka dijaspore u pogledu poboljšanja saradnje sa domovinom

Zaključci i preporuke dijaspore iz BiH u Švicarskoj

1. Razviti sektorski pristup u pružanju informacija dijaspori: Terenski rad u Švicarskoj pokazao je da se dijaspora iz BiH smatra generacijski podijeljena više nego u drugim državama, djelimično zbog različitih historijskih valova migracije. Stoga su sagovornici zapazili da se informacije trebaju prikupljati i prenositi zajednicama u dijaspori u zavisnosti od njihovog društvenog statusa, dobi, društveno-političkih interesa, poslovnih prilika itd. Argumentirali su da svi nisu zainteresirani za sve što se događa u lokalnim zajednicama u BiH i da informacije treba sistematizirati i prilagoditi kako bi pripadnici dijaspore mogli čitati i učiti o pitanjima koja ih se tiču i koja ih interesiraju. Ovo, također, pretpostavlja angažman lokalnih vlasti i drugih relevantnih predstavnika u lokalnim zajednicama kroz različite generacije pripadnika dijaspore. Ulaganjem vremena i truda za razgovor sa “tri generacije sagovornika, umjesto sa jednom” može stvoriti bolje strukturirane prilike za razgovor o konkretnim investicijama i poboljšanju predvidljivosti politike.

2. Stvoriti sveobuhvatnu bazu podataka na nivou lokalnih zajednica za sve pojedince, udruženja i biznis: Prema mišljenju sagovornika, lokalne zajednice u BiH trebaju poduzeti aktivnosti u prikupljanju podataka o kapacitetima dijaspore i potencijalu za saradnju u različitim sektorima lokalnog razvoja kojima žele dati prednost i slijediti u njihovom srednjeročnom i dugoročnom razvojnom programu. Institucije na nivou države u bliskoj saradnji sa vlastima na entitetskom nivou trebaju ozbiljno razmisliti o organiziranju sveobuhvatnog popisa dijaspore, kako bi dobili najnovije podatke o društveno-ekonomskim kapacitetima ove populacije. Ovo je važno kako bi se znalo koje vrste usluga bi im mogle biti pružene, ali i kako bi bili procijenjeni njihovi kapaciteti u aktivnom doprinosu državnim reformama na svim nivoima vlasti.

3. Iskoristiti vjerske organizacije iz BiH i Švicarske za promociju angažmana dijaspore: Ovaj aspekt stvaranja veza sa zajednicama u dijaspori političari u BiH često zanemaruju. Stoga, treba iskoristiti propuštenu priliku za zvanično kanaliziranje i usmjeravanje njihovih političkih ideja u vezi za poboljšanjem mogućnosti za saradnju sa velikim brojem pripadnika dijaspore koji su aktivno uključeni u vjerska udruženja. Oni imaju već potvrđenu evidenciju humanitarnog i volonterskog rada u BiH i potencijalno su voljni da se više angažiraju za druge vrste pomoći.

4. Promovirati povoljne bankarske ponude za dijasporu: Dijaspora iz BiH u Švicarskoj argumentira da bankarski sektor u BiH treba poboljšati i omogućiti adekvatna rješenja za efikasniji i povoljniji transfer i zamjenu novca, čak i za manje iznose. Ovo bi moglo stvoriti poticaje za bogate pripadnike dijaspore da investiraju više novca u razvoj bankarskog sektora što bi stabiliziralo kreditni sistem. Uklanjanje visokog troška transakcije i omogućavanje drugih poticaja za primaoce novčanih pošiljki može povećati učestalost transfera novca izvana i pomoći smanjenju broja neformalnih transakcija.

5. Poboljšati saradnju javnog i privatnog sektora zapošljavanja u BiH i Švicarskoj: Institucije na državnom nivou trebaju aktivno raditi na zaključivanju međunarodnih sporazuma sa švicarskom vladom, usmjerenih ka olakšavanju pristupa ljudskih resursa iz BiH švicarskom tržištu rada, kao i olakšan pristup švicarskim kompanijama tržištu u BiH. Sporazumi trebaju promovirati prilike za transfer vještina, znanja, “know-how”, programa 180 obuke, međugranične povezanosti, razmjenu dobrih iskustava, prenosivosti pogodnosti i osiguranja radnika, kao i razvoj digitalne platforme za druge komercijalne aktivnosti.

6. Omogućiti pripadnicima druge ili treće generacije u dijaspori više prilika za angažman: Institucije na državnom nivou trebale bi uložiti više truda u dugoročno planiranje i koordinaciju aktivnosti koje bi osigurale da se mlađe generacije migranata osjećaju povezano, ali da se i praktično povežu sa trenutnim događajima u BiH tako što bi im se pružile prilike za aktivno učenje maternjih jezika, potpuno finansirani programi razmjene za studente i srednjoškolce i ljetni programi. Treba osigurati više prilika za upotrebu njihovih vještina u promociji razvojne agende i mobilnosti vještina, kao i učinkovitu upotrebu informacionih i drugih tehnologija u prikupljanju investicijskih ponuda.

Izvor: Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice

Dijaspora.org

Tagovi

Preporučeni članci

Back to top button
Close